Lebanon Trail High School
Teachers and Staff
Green Bar 2

Campus Principal:  Mr. Jake Duce
Assistant Principal A-G:  Ms. Kristen Sommers
Assistant Principal H-O: Mr. Justin Wieller
Assistant Principal P-Z:  Ms. Kristina Pospick
Lead Counselor, A-G:  Ms. Jackie Smith
Counselor, H-O: Ms. Latresea Kennedy
Counselor, P-Z:  Ms. Christine Wilson
504/Testing Coordinator: Ms. Kari Korth
Librarian:  Ms. Ashley Hill
Digital Learning Coach: Ms. Kim Hampton
Nurse:  Ms. Beth Evans
Nurse Aide: Ms. Marie Brady
Campus Athletic Coordinator:  Mr. Sadd Jackson
Assistant Campus Athletic Coordinator:  Ms. Elise Swearengin
Student Resource Officer:  Officer William Lo
Campus Secretary:  Ms. Stephanie Portwood
Data Clerk: Lisa Grey
Registrar:  Ms. Julie Hess
AP Secretary:  Ms. Holli Sherman
AP Secretary:  Ms. Melissa Perea
Receptionist: Ms. Roshonda McInnis
Counselor Secretary:  Ms. Danie Love
Attendance Clerk:  Mr. Israel Aguila
Parking Lot Attendant: Brad Decker



*IC denotes the Instructional Coach for each subject. 
Click on a teacher's name to email him/her directly.
Click on a course name to see the teacher's email address, a link to the web presence for their course, and their tutorial schedule. 


CTE Teachers

 Name Course(s)   Extension
 Lisa Bonnett  PAP Computer Science, AP Computer Science  56658
 Michael Chong  Health Science, Medical Terminology  26633
 Triston Crook  Dollars & Sense, Accounting I, Banking & Financial Services, Athletics   66670
 Carla Cullum  Small Animal, Equine Science, Wildlife, Fisheries, and Ecology, Floral Design, Survey of Agriculture, Food & Natural Resources  26631
 Michell Fiszer  Interpersonal Studies, Fashion Design, Interior Design, Intro to Culinary Arts, Child Development  26655
 Emily Henvey  Journalism, Photojournalism, Yearbook   26635
 Robert Hunter  Geometry, Computer Science, PAP Computer Science  76691
 Cordero Johnson Professional Communications, Athletics 76613
 Jonathan Lee Digital Media, Entrepreneurship, Athletics 36642
 David Loosli 3D Modeling, Chinese Lab 56626
 Caitlin Lueders Professional Communications, Athletics 36683
 Daniel McCready Social Media Marketing, Fashion Marketing, Survey of Business, Marketing & Finance, Athletics 36644
 Courtney Smith TV Broadcast I, II, & III, English I 56667
 Lamesa Williams  *IC Business Information Management, Computer Maintenance 56619

ELA Teachers

 Name  Course(s)  Extension
 David Adams  English III  36674
 Rebekah Cate  English III  76608
 Layney Dupree  English II  56623
 Alexandra Gallagher  English II  46625
 Rehnuga Ganeshan  ESOL I, ESOL II, Independent Study English  76607
 Christina Hawkes  *IC  English III, AP English Language  76610
 Charissa Kellems  PAP English II, Practical Writing  46621
 Sandra Landers  English I, PAP English I  76612
 Valerie Law AP English Language, AP Research 76609
 Larissa Ledbetter PAP English II, Reading I 76611
 Lucy Miller PAP English I, GT Humanities 76615
 Michael Noack English II 76614
 Courtney Smith  English I, TV Broadcast I, II, & III  56667
 Justin Story  English III  66661

Fine Arts Teachers

 Name Course(s)  Extension
 Michael Buntyn  Choir, AP Music Theory, Music Theory  36634
 Alex Castro  Band  36632
 John Davenport  Technical Theater I, II, & III  66610
 Jenna Duncan  Art I, PAP Art I, Art II, Art II Ceramics  66607
 Jamie Harmon  Dance Training Year I, Dance Year I, II, & III, Color Guard Year I, II, & III, Drill Team Year I, II, & III  36635
 Michael Hollomon  Theater Arts I, II, & III, Theater Production I  36636
 Rob Parks  Percussion  66632
 Lauren Potter  Color Guard  36637
 Matthew Schaul Band 36631
 Yumiko Schlaffer Harp 
 Kristen Summers  *IC Art III, PAP Art I, II, AP Art 2D 66614
 Paul Vanderpool Orchestra 36633
 Kelly Wykoff Band 36630

Health/PE Teachers

Name Course(s)  Extension
 Callie Embry  Health  36649
 Tamika Jackson  Health, Foundations of Personal Fitness  
 Leon Jones  Outdoor Education, PE  36664
 Elise Swearengin  Foundations of Personal Fitness, Partners PE, Individual/Team Sports, Athletics  36640

Math Teachers

 Name  Course(s) Extension 
 Valerie Adams  *IC  Algebra I, AP Calculus AB  76677
 Scott Benschneider  PAP Pre Calculus, AP Statistics  76694
 Channing Colon  PAP Algebra II, PAP Geometry, Athletics  76675
 Dakota Davis  Algebra II, Geometry, Athletics  36641
 Aara Davoodi  Algebra I, Pre-Calculus  76681
 Matthew DonCarlos  Algebra II, Athletics  36672
 Madison Edwards  PAP Geometry, Athletics  66641
 Sydney Heckes PAP Algebra II, PAP Geometry 76676
 Kenneth Hegmann Geometry, Athletics 36663
 Robert Hunter Geometry, Computer Science I, PAP Computer Science  76691
 Bryan Larned Math Models, Geometry, Athletics 76680
 Melissa Lorber PAP Algebra I, PAP Algebra II 76678
 Elizabeth Morton Algebra, Geometry 76689
 Brent Pradia Math Models, Athletics 66671
 Christopher Ruckman PAP Pre Calculus, AP Calculus BC, Athletics 76696

Science Teachers

Name  Course(s)  Extension
 Lauren Antoine  Chemistry, Environmental Science  76686
 James English  Chemistry, Athletics  66646
 Andrew Holan  Physics, AP Physics, Athletics  76657
 Peyton Hughes  PAP Biology, Athletics  36682
 Susan Kim  Integrated Physics and Chemistry, Biology  76656
 Caryn Loveless  Biology  76662
 Alicia Marusik  PAP Chemistry, AP Chemistry  76682
 Susan Moran  *IC PAP Biology, AP Biology 76660
 Amanda Mosier  Anatomy and Physiology, Biology  46671
 John Robbins Physics, Athletics 76671
 Aaron Ruiz Chemistry, PAP Chemistry 76684
 Jeffrey Smith Physics, AP Physics 76656
 Mary Tsadi Integrated Physics and Chemistry, PAP Chemistry 76683
 Jacqueline Wilson AP Environmental Science, PAP Biology 76659

Social Studies Teachers

 Name  Course(s)  Extension
 Robert Andrews  World Geography, Athletics  36646
 Eric Arasato  World Geography, Study Skills  76654
 Scott Carmichael  World Geography, Athletics  76601
 Kelsey Decker  *IC  US History, AP Human Geography  76603
 Ayrus Gaines  US History, Athletics  76618
 Julian Jiminez  World Geography, AP Human Geography, Athletics  76602
 Sarah Jones  World History, Psychology, AP Psychology  76619
 Kelsey Kuberski  World History  76620
 Alexandra Macgrandle US History, Athletics 36681
 Michael Palo World History, Sociology, Athletics 36661
 Melissa Robinson US History, World History, Study Skills 76606
 Jillian Schattle AP US History, AP World History 76604
 Jarred Stewart AP US History, AP Seminar, Academic Decathlon 76670
 Jarrid Trevino AP Human Geography, Athletics 76605
 Micah Webb AP World History, GT Humanities 26652

Special Education Teachers

 Name Course(s)  Extension
 Eric Arasato  World Geography, Study Skills  76608
 Rebekah Cate  English III  76608
 Layney Dupree *IC English II 56623
 Susan Kim Integrated Physics and Chemistry, Biology 76656
 Elizabeth Morton Algebra, Geometry 76689
 Brent Pradia Math Models, Athletics 66671
 Melissa Robinson US History, World History, Study Skills 76606
 Paul Van Assen  56629

World Languages Teachers

 Name Course(s)   Extension
 Paula Chestnut  French II & III, PAP French III  76633
 Kimberly Church  *IC  Spanish III, PAP Spanish III, Chinese I Lab, AP Chinese IV Lab  76635
 Megan Graves  Spanish I & II, Athletics  76640
 Kevin Rankin French I, PAP French II 36660
 Rebecca Rey  Spanish I, AP Spanish IV  76637
 Judith Salazar  Spanish II, Athletics  76632
 Stacy Whisenhunt-Guerra  Spanish II, PAP Spanish II, Chineses I & II Lab  76636